OCT 30 - NOV 4 -2018 WESTERNER PARK, RED DEER, Alberta

QUALIFIERS

Team Roping

Headers

Denver Johnson –Strathmore, AB
Roland Mcfadden – Vulcan, AB
Tuftin Mcleod – Waldeck, SK
Riley Minor – Ellensburg, WA
Brenton Hall – Jay, OK
Justin McCarroll – Camrose, AB

Levi Simpson – Ponoka, AB
Clay Ullery –Two Hills, AB
Jesse Popescul – Wood Mnt, SK
Brady Tryan – Huntley, MT
Grady Quam – Crossfield, AB
Brett Buss – Ponoka, AB

Steer Wrestling

Scott Guenthner – Provost, AB
Tanner Milan – Cochrane, AB
Stephen Culling – Fort St. John, BC
Cody Cassidy – Donalda, AB
Craig Weisgerber – Ponoka, AB
Curtis Cassidy – Donalda, AB

Bridger Chambers – Stevensville, MT
Kody Dollery – Caldwell, TX
Brendan Laye – Consort, AB
Dallas Frank – Parkland County, AB
Clayton Moore – Pouce Coupe, BC
Derek Frank – Stony Plain, AB

BareBack Riding

Richmond Champion – Dublin, TX
Ky Marshall – Bowden, AB
Jake Vold – Airdrie, AB
Ty Taypotat – Regina, SK
Cole Goodine – Carbon, AB
Orin Larsen – Inglis, MB

Dantan Bertsch – Eastend, SK
Clint Laye – Cadogan, AB
Gavin Derose – Kamloops, BC
Jacob Stemo – Bashaw, AB
Seth Hardwick – Ranchester, WY
Pascal Isabelle – Okotoks, AB

Tie-Down Roping

Riley Warren – Stettler, AB
Kyle Lucas – Carstairs, AB
Morgan Grant – Didsbury, AB
Alwin Bouchard – Scandia, AB
Shane Hanchey – Sulphur, LA
Logan Bird – Nanton, AB

Lee Rombough – Sexsmith, AB
Jesse Popescul – Wood Mnt, SK
Clayton Smith – Eckville, AB
Stetson Vest –  Childress, TX
Curtis Cassidy –Donalda, AB
Erik Dublanko –Thorsby, AB

Boys Steer Riding

Dusty Golden–Mayerthorpe, AB
Tristen Manning–Yellowhead County, AB
Jeff Lambert–Grand Prairie, AB
Carter Sahli– Red Deer, AB
Beau Gardner–Arrowwood, AB
Tanner Skene– Prince Albert, SK

Team Roping

Healers

Tristin Woolsey –Nanton, AB
Devin Wigemyr– Brooks, AB
Tyce Mcleod– Waldeck, SK
Brady Minor – Ellenburg, WA
Chase Tryan – Helena, MT
Brett McCarroll – Camrose, AB

Riley Warren –Stettler, AB
Tyrel Flewelling –Lacombe, AB
Kasper Roy – Mossleigh, AB
Jeremy Buhler –Arrowwood, AB
Riley Wilson – Cardston, AB
Trent Tunke – Medicine Hat, AB

Saddle Bronc

Clay Elliot – Nanton, AB
Zeke Thurston – Big Valley, AB
Jake Watson – Hudson Hope, BC
Dawson Hay – Wildwood, AB
Layton Green – Meeting Creek, AB
Jim Berry – Rocky Mnt House, AB

Tyrel Larsen – Inglis, MB
Dusty Hausauer – Dickson, ND
Cort Scheer – Elsmere, NE
Sam Kelts – Stavely, AB
Justin Berg – Camrose, AB
Isaac Diaz – Desdemona, TX

Barrel Racing

Carman Pozzobon– Savona, BC
Taylor Manning – Yellowhead County, AB
Shayna Weir – Ponoka, AB
Callahan Crossley – Hermiston, OR
Angela Ganter – Abilene, TX
Nikki Hansen – Dickinson, ND

Shelby Spielman – Dalhart, TX
Bertina Olafson – Hudson Bay, SK
Kylie Whiteside – Longview, AB
Diane Skocdopole – Big Valley, AB
Justine Elliott – Lacombe, AB
Rene Leclercq –Holden, AB

Bull Riding

Jared Parsonage – Maple Creek, SK
Jordan Hansen – Calgary, AB
Zane Lambert – Ponoka, AB
Garrett Green – Meeting Creek, AB
Brock Radford – Dewinton, AB **injured
Cody Lee Coverchuk – Meadow Lake, SK

Scott Schiffner – Strathmore, AB
Wacey Finkbeiner – Ponoka, AB
Lonnie West – Cadogan, AB
Jb Moen – Elrose, SK
Austin Nash – Eckville, AB
Nick Tetz – Calgary, AB
Jacob Gardner – Dawson Creek, BC

Novice Bareback

Colton Ouellette – Meadowlake, SK
Mason Helmeczi – Sundre, AB
Jake Plotts –Drayton Valley, AB

Novice Saddle Bronc

Cooper Thatcher–Wildwood, AB
Ben Anderson– Eckville, AB
Lucas Macza–High River, AB

Westerner Park is the proud new home of THE CFR!

Welcome to Westerner Park!

ENMAX Centrium – Westerner Park – 4847A 19 St, Red Deer, AB T4R 2N7 (403) 343-7800 askus@westernerpark.ca

Get Directions

become a RODEO insider

Sign up to receive the latest CFR news, events and more!

SIGN UP NOW